Usuwanie zaćmy – jaki sposób jest najskuteczniejszy?

Zaćma jest problemem, z którym boryka się wielu Polaków. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, jak niebezpieczna jest to choroba. Zobacz, jakie są objawy zaćmy i jak można leczyć tę przypadłość.

Co to jest zaćma? Poznaj jej definicję i objawy

Zaćma, inaczej nazywana kataraktą, jest to choroba, której działanie powoduje zmętnienie soczewki. Objawów tego schorzenia jest wiele. Pierwszym z nich jest pogorszenie się ostrości widzenia. Poza tym osoby, które borykają się z tą chorobą, bardzo często narzekają na to, że podwójnie widzą rzeczy, a ich wzrok bardzo szybko się męczy, a oczy łzawią. Oprócz tego osoby chore na kataraktę mają bardzo często problemy z widzeniem w ciemnościach, jak i podczas dnia. W tym drugim wypadku bardzo często narzekają na to, że światło słoneczne ich oślepia. Na obecną chwilę wyróżniamy cztery typy tej choroby: zaćmę naturalną, wrodzoną, pourazową i cukrzycową. Pierwsza z nich, czyli zaćma naturalna, jest najbardziej popularną odmianą tego schorzenia. Dotyka ona głównie osoby, które ukończyły 60-ty rok życia, i jest wynikiem naturalnego procesu starzenia się organizmu. Z kolei zaćma wrodzona, jak sama nazwa wskazuje, występuje u noworodków i jest wynikiem wad genetycznych. Na szczęście, procent dzieci chorujących na kataraktę jest niewielki. Jeśli zaś mieliśmy jakiś wypadek i jego efektem był uraz głowy, wtedy istnieje możliwość, że zachorujemy na zaćmę pourazową. W momencie, w którym chorujemy na cukrzycę i w naszym organizmie zachodzą zmiany metaboliczne, wtedy jest możliwość, iż zachorujemy na zaćmę cukrzycową.

Jak można skutecznie wyleczyć zaćmę?

Na obecną chwilę najskuteczniejszym sposobem całkowitego wyleczenia katarakty jest operacja. Polscy pacjenci mogą leczyć się w naszym kraju albo poza jego granicami. Usuwanie zaćmy w Czechach, czy Niemczech jest o wiele bardziej opłacalne niż leczenie w Polsce. Wynika to głównie z faktu, iż u nas na zabieg pacjenci muszą bardzo długo czekać. Czas oczekiwania w naszym kraju na zabieg waha się 1-3 lat. Biorąc pod uwagę fakt, iż nieleczona zaćma może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku, jest to niedopuszczalna wręcz sytuacja. Z kolei usuwanie zaćmy prywatne jest bardzo drogie i nie każdego na nie stać. Nic więc dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd za granicę, tym bardziej, że koszt leczenia jest mniejszy niż w przypadku prywatnego leczenia. Ponadto, po powrocie do kraju, każdy pacjent może ubiegać się o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej poza granicami kraju.

1 komentarz

Dodaj komentarz