Rodzaje stomatologii

stomatolog kraków

Już od najmłodszych lat swojego życia wiemy, że to my sami jesteśmy odpowiedzialni za nasze zdrowie. Dlatego należy regularnie się badać, aby szybko rozpoznać pierwsze objawy danych chorób lub schorzeń. Jedną z najważniejszych dziedzin jest oczywiście stomatologia Kraków. Dzieli się ona na kilka specjalności, które zajmują się innymi problemami jamy ustnej. Warto więc zapoznać się z tymi najpopularniejszymi, aby wiedzieć, do jakiego stomatologa należy udać się z wybranym problemem.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Ta specjalizacja zajmuje się wykonywaniem operacji jamy ustnej oraz jej okolic przyległych. A jakie zabiegi należą do tej specjalizacji? Najpopularniejsze są oczywiście ekstrakcje, które polegają na usunięciu zębów zatrzymanych oraz niewyrzniętych. Ten zabieg bardzo często stosuje się również w przypadku wyrastania zębów mądrości, które często mogą znacznie utrudniać nam życie. W ramach chirurgii stomatologicznej wykonuje się również plastyki połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową, podcinanie więdzidełek warg i języka oraz wiele innych zabiegów.

ORTODONCJA

Jest to dziedzina stomatologii, która dopiero w ciągu ostatnich lat zaczęła cieszyć się sporą popularnością. Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu, które mogą doprowadzić w przyszłości do powstania wielu, nieprzyjemnych chorób, schorzeń i dolegliwości. Warto zauważyć, że do ortodonty najlepiej się udać we wczesnych latach naszego życia. W ten sposób stomatolog Kraków będzie mógł szybko zlikwidować naszą wadę zgryzu. A co nam w tym pomoże? Oczywiście odpowiednio dobrany aparat ortodontyczny.

PERIODONTOLOGIA

To nauka o leczeniu chorób zębów oraz jego tkanek – kości i dziąseł (przyzębie). Jednym z najczęstszych problemów w tej dziedzinie jest próchnica, która może spotkać każdego z nas. Niewyleczona próchnica może być przyczyną powstania chorób przyzębia. Dlatego jeśli mamy taki problem, powinniśmy jak najszybciej udać się do wybranego stomatologa. Wiele osób zmaga się również z kłopotem krwawiących dziąseł. Na początku możemy postarać się sami go rozwiązać. Wystarczy tylko, że postawimy na miękką szczoteczkę oraz specjalną pastę do zębów. Jednak częstą przyczyną krwawienia dziąseł może być również defekt układu odpornościowego. Poprzez wykonanie zdjęcia pantomograficznego oraz badania periodontologiczne możemy szybko rozpoznać pierwsze objawy tych schorzeń.

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

Stomatologia dziecięca, czyli pedodoncja, to specjalizacja, która obejmuje leczenie wszystkich schorzeń u najmłodszych osób. Dzieci mają zupełnie inną od dorosłych osób budowę zębów oraz cały układ stomatognatyczny. To właśnie z tego powodu, potrzebuję one specjalnego leczenia. Stomatolodzy dziecięcy zajmują się m.in. zaburzeniami ząbkowania, które mogą się pojawiać w okresie rozwojowym. Do pedodoncji należy również leczenie zębów mlecznych, leczenie chorób błony śluzowej oraz leczenie niedojrzałych zębów stałych. Stomatolodzy dziecięcy są odpowiednio przygotowani do wizyt małych pacjentów. Dzięki temu wszystkie swoje zabiegi wykonują w sposób bardzo delikatny.

Każdy z nas powinien regularnie dbać o swoje zęby. To oczywiste, że w przypadku niektórych schorzeń, należy niezwłocznie udać się do wybranego dentysty. Pamiętajmy jednak, aby regularnie myć zęby po każdym posiłku za pomocą specjalnych past. Zrezygnujmy także ze słodyczy oraz napojów, które zawierają sporą ilość różnych cukrów. Warto także zainteresować się różnymi specjalnościami stomatologii, bo dzięki niej szybko możemy pozbyć się wielu naszych problemów.

Dodaj komentarz