Na czym polega laserowe usuwanie zaćmy?

Zaćma to nie wyrok, a jej wyeliminowanie jest bardzo proste. To jedne z bezpieczniejszych zabiegów. Rzadko zdarza się, że skutkuje powikłaniami. Co warto na ten temat wiedzieć i czy każdy może pozwolić sobie na taki zabieg.

Co to jest zaćma?

Zaćma to dosyć powszechne schorzenie, które powoduje zmętnienie soczewki. W dużym skrócie polega ono na tym, że widziany obraz staje się coraz mniej wyraźni i ciemniejszy. Wzrok z każdym dniem coraz bardziej się pogarsza aż w końcu widzimy coraz gorzej. W przejrzałej fazie możemy całkowicie stracić wzrok, a tego nie da się potem uratować. Dlatego też tak ważne jest, by jak najszybciej zgłosić się na zabieg. Wbrew pozorom nie jest to ciężkie. To jedne z łatwiejszych prac wykonywanych przez okulistów. Techniki usuwania zaćmy są różne. Coraz częściej stosuje się jednak laserowe usuwanie zaćmy. Laser pozwala szybko i precyzyjnie usunąć zmętniałą soczewkę, a tym samy przywrócić doskonały wzrok na cale lata. To bardzo ważne. W ten sposób można bardzo wiele zdziałać. Okazuje się bowiem, że pozbycie się zaćmy nie jest wcale takie skomplikowane i bez większych problemów można zdecydować się na taka metodę leczenia. To bardzo duże udogodnienie. Co ważne, zaćmę można usunąć w każdym stadium, zarówno w początkowym, jak i mocno zaawansowanym. Jednak im wcześniej zdecydujemy się na laserowe usuwanie zaćmy, tym lepiej. Wtedy znacznie szybciej odzyskamy sprawny wzrok i będziemy widzieć latami.

Dlaczego tak wiele osób boi się zabiegu?

Choć zaćma to jeden z prostszych zabiegów, to wiele osób boi się na niego zdecydować. Wynika to w głównej mierze ze strachu, który działa paraliżująco. W konsekwencji boimy zgłosić się na prosty zabieg. Tymczasem warto chociaż trochę poszperać w internecie, poszukać wartościowych artykułów, by przekonać się, że usuwanie zaćmy nie jest wcale straszne. Sam zabieg trwa około 20 minut. Rzadko kiedy zdarza się, że są jakiekolwiek przeciwwskazania do jego wykonania. W większości przypadków można go wykonać od ręki. Czasem lekarz może odmówić zabiegu ze względu na bardzo zły stan ogólny pacjenta, jednak takie sytuacje praktycznie się nie dzieją. W praktyce wykonania takich zabiegów to formalność, a tym samym można odzyskać sprawny i zdrowy wzrok na wiele lat. To bardzo ważne, by normalnie funkcjonować. Nieleczona zaćma z dnia na dzień prowadzi do coraz większych upośledzeń. W konsekwencji najprostsze czynności sprawiają nam kłopot. Warto więc im przeciwdziałać.

Dodaj komentarz