Leczenie jaskry – jakie są metody?

leczenie jaskry

Jakimi metodami leczenia jaskry dysponuje dzisiejsza medycyna? I co to jest za choroba? Na ten pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule, dlatego też koniecznie go przeczytaj.

Co to jest jaskra?

Jaskra jest chorobą nerwu wzrokowego o charakterze przewlekłym. Istnieje wiele rodzajów tej choroby, dlatego o jaskrze możemy mówić jako o grupie chorób oczu, których wspólnym mianownikiem jest zanik nerwu wzrokowego. Do uszkodzenia dochodzi najczęściej w wyniku podwyższonego ciśnienia śródgałkowego, a osoby szczególnie narażone to te, które zmagają się z cukrzycą i nadciśnieniem. Dodatkowymi czynnikami obciążającymi są: nawracające migreny, niskie ciśnienie, stres, zaburzenia gospodarki tłuszczowej i wiek po 40 roku życia.

Jakimi metodami leczenia jaskry dysponuje dzisiejsza medycyna?

Ogólnie ujmując leczenie tej choroby polega na zminimalizowaniu skutków jakie niesie za sobą ta choroba i na zahamowaniu jej postępu. Głównie stosuje się farmakologiczne leczenie jaskry, polegające na zastosowaniu leków, pod postacią kropli do oczu, które pozwalają obniżyć ciśnienie śródgałkowe do odpowiedniego poziomu.
Stosowana jest również terapia laserowa. Jedną z nowszych metod jest selektywna trabekuloplastyka laserowa SLT. To nieinwazyjna i bezbolesna forma leczenia. Może być stosowana wielokrotnie, jej stosowanie nie niesie za sobą skutków ubocznych.

A może leczenie operacyjne?

W przypadkach kiedy leczenie jaskry farmakologiczne i laseroterapia nie jest skuteczne i nie hamuje postępów choroby, pacjentom proponuje się leczenie operacyjne. Metod leczenia chirurgicznego jest wiele. Najbardziej powszechną jest trabekulektomia i sklerektomia. Po zastosowaniu tych metod leczenia, u większości chorych możliwa jest długotrwała kontrola ciśnienia śródgałkowego co prowadzi do zaniechania postępu choroby. Niestety metody te nie poprawiają i nie przywracają chorym wzroku. Najnowszą formą pomocy chorym na jaskrę jest zastosowanie implantu wspomagającego obniżenie ciśnienia w oku. Operacja polega na chirurgicznym wszczepieniu drenującego implantu.

Choroba, którą można zahamować, lecz nie całkowicie wyeliminować

Jaskra jest choroba nieuleczalną, przyczyny jest powstawania nie, są do końca nam znane. Postępuje powoli, często nie dając jakichkolwiek objawów. Warto jest profilaktycznie poddawać się badaniu pomiaru ciśnienia śródgałkowego. To nieinwazyjne badanie pozwoli na szybkie jej wykrycie.

Dodaj komentarz