Leczenie jaskry – jakie metody są najchętniej wykorzystywane?

leczenie jaskry

Zastanawiasz się, co to jest jaskra i w jaki sposób jest ona leczona? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie. Przeczytaj go i poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Jaskra – co warto o niej wiedzieć?

Dyskomfort w takim narządzie jak oczy jest dokuczliwy i najczęściej objawia się pieczeniem i zaczerwieniem, jednak czasami dochodzi do nieodwracalnych zmian i pogorszenia widzenia. Takim przypadkiem jest jaskra, wskutek której dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego, spowodowanego zbyt wysokim ciśnieniem w gałce ocznej. Niektóre osoby obciążone są genetycznie i dlatego powinny wykonywać okresowe badania w kierunku jaskry. Niestety jest to choroba podstępna, niepowodująca szczególnych objawów, prowadząc do znacznego pogorszenia widzenia.

Jak wygląda leczenie jaskry?

Leczenie jaskry odbywa się zazwyczaj przy pomocy kropli do oczu, bądź też przy wykorzystaniu laseroterapii w szczególnych przypadkach lekarze okuliści decydują się na przeprowadzenie operacji. Każda z wybranych metod polega na obniżeniu ciśnienia śródgałkowego, nie przywróci jednak znacznej ostrości widzenia. Sklerektomia jest jednym ze sposobów chirurgicznego leczenia jaskry, stosuje się ją wtedy, gdy farmakologiczne leczenie jaskry nie przynosi pożądanych rezultatów. Wiskokanalostomia to inny sposób obniżenia ciśnienia w gałce ocznej i wymaga od okulisty – chirurga dogłębnej znajomości anatomii oka, ponieważ podczas zabiegu podaje on do kanału ocznego specjalny preparat. Kolejną metodą chirurgicznego leczenia jaskry jest Ex-Press, polegająca na założeniu implantu pod spojówkę, powodując, że płyn znajdujący się w gałce ocznej swobodnie odpływa, obniżając w niej ciśnienie. Metodą dosyć często wykorzystywaną przy leczeniu jaskry jest laseroterapia, lekarz pracuje na tęczówce oka, powodując naturalny i niezakłócony obieg płynu w oku. Ten sposób leczenia daje poprawę widzenia i jest zalecany przy szerokim spektrum zaburzeń powstających wskutek jaskry. Bardzo ważne przed podjęciem leczenia jaskry jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki, aby zaordynować najlepszą metodę leczenia tego niebezpiecznego schorzenia. Utrata widzenia jest dla każdego człowieka traumą z którą trudno sobie poradzić. Lekarze zawsze próbują walczyć z tą chorobą za pomocą leków, jednak gdy to nie skutkuje, wdrażają bardziej inwazyjne sposoby leczenia.

Dodaj komentarz