Jak dobrze dobrać stół zabiegowy?

Stół zabiegowy jest bardzo ważny, ale żeby spełniał swoją funkcję, trzeba dobrać odpowiedni model. Nie jest to wcale proste. Na rynku jest ogromny wybór produktów, a sprzęt trzeba dostosować do specjalizacji i charakteru zabiegów.

Zanim wybierzesz, dobrze się zastanów

Decyzję o wyborze odpowiedniego wyposażenia najlepiej jest podejmować wspólnie z personelem, bo właśnie obsługa medyczna będzie korzystała z inwestycji najczęściej. Stół zabiegowy należy dobrać w zależności od specyfiki danego oddziału. Inny sprzęt będzie potrzebny chirurgom, inny ortopedom. Im większe możliwości nastaw, tym bardziej skomplikowane operacje można wykonywać. Niektóre stoły zabiegowe umożliwiają swobodne manewrowanie kończynami dolnymi co jest minimalizuje inwazyjność prac przy cięciu i wejściu podskórnym. Warto zwrócić uwagę na przezierność, by móc bez przeszkód operować aparatem rentgenowskim. Nie bez znaczenia jest także sama obsługa. Zarówno pilot, jak i panel sterujący powinny być intuicyjne w użyciu. Tak, by zmiany w regulacji nie nastręczały żadnych problemów. Już sama operacja jest stresująca i warto zadbać o to, by czynności jej towarzyszące były jak najmniej inwazyjne i pochłaniały mało czasu. Pilot powinien być podświetlany, by korzystanie z niego było możliwe również w zaciemnionym pomieszczeniu. To znacznie ułatwia pracę. Należy też zwrócić uwagę na jakość materiałów. Obecnie stosuje się komponenty wysokiej klasy, które bardzo długo wytrzymują. Powszechne jest użycie m.in. płyty z włókna węglowego o dużej przezierności. To wszystko wpływa na jakość zabiegu.

Wymagania a możliwości finansowe

Ważne jest, by odpowiednio dobrać stół zabiegowy. Niestety, czasem koszty, które trzeba przeznaczyć na wymarzony sprzęt znacznie przekraczają możliwości finansowe placówki. Warto poszukać oszczędności. Jest na to kilka sposobów. Najprostszym z nich jest porównanie ofert. Nawet kilkuprocentowe rabaty mogą mieć ogromne znaczenie. Można też podjąć się negocjacji. Zazwyczaj przedstawiciele handlowi nie proponują od razu najniższej stawki, by w razie konieczności mieć z czego obniżyć cenę produktu. Dobrym pomysłem jest także poszukanie dotacji. Można sięgnąć po środki z funduszy unijnych lub poprosić o pomoc w urzędzie gminy. Coraz więcej menedżerów placówek medycznych decyduje się również na zorganizowanie akcji i happeningów, których celem jest uzbieranie środków, a przy okazji edukacja dotycząca profilaktyki zdrowotnej. Zawsze można się też zastanowić nad używanymi sprzętami, które są znacznie tańsze. Jednak trzeba wybierać dobrych dostawców, by nie mieć problemów z obsługą. Ciągłe nakłady finansowe na świeżo zakupiony stół zabiegowy to najgorszy z możliwych scenariuszy.

Dodaj komentarz