Dobry stomatolog z Tych: Co warto wiedzieć na temat ubytków w zębach?

stomatolog Tychy

Ubytki zębowe są efektem próchnicy, która dotyka większość z nas. Niestety, w wielu przypadkach nic z tym nie robimy. Przeczytaj ten artykuł i zobacz, co warto wiedzieć na temat tzw. dziur w zębach i dlaczego trzeba im przeciwdziałać.

Czym są ubytki w zębach?

Ubytki w zębach, jak informuje dobry stomatolog z Tych, są to zmiany próchnicowe, które potocznie określamy mianem dziur w zębach. Są one efektem próchnicy, a co za tym idzie są bardzo niebezpieczne. Dlatego też, gdy tylko się pojawią, trzeba zacząć szybko działać. Tym bardziej, że próchnica to bardzo poważna choroba, za którą są odpowiedzialne bakterie. W bardzo skrajnych przypadkach zdarza się nawet tak, że groźne bakterie próchnicze mogą doprowadzić do utraty życia. Tym bardziej ważne jest, aby przeciwdziałać nim choroba się rozwinie.

W jaki sposób można wykryć ubytki w zębach?

Najlepszym sposobem, aby wykryć ubytki w zębach, jest regularne odwiedzanie sprawdzonego dentysty. Tylko dobry stomatolog Tychy jest w stanie sprawdzić, czy masz zmiany próchnicze. Z czego to wynika? Zmiany próchniczne bardzo często rozwijają się pod powierzchnią zęby, gdzie bardzo trudno je dostrzec. Warto pamiętać o tym, że każdy z nas, niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku, jest narażony na powstawanie tych zmian. Wyróżniamy 3 rodzaje ubytków w zębach: koronowe, korzeniowe i tzw. próchnicę nawracającą. Ubytki koronowe występują zazwyczaj na powierzchniach żujących lub pomiędzy zębami. Z kolei ubytki korzeniowe powstają wraz z wiekiem, gdy dziąsła cofają się, odsłaniając przy tym korzenie zębów, które są bardzo podatne na powstawanie próchnicy. Jeśli zaś chodzi o próchnicę nawracającą to pojawia się ona wokół istniejących wypełnień oraz koron. Są to miejsca, w których w szczególności bardzo łatwo gromadzi się płytka nazębna.

Jak leczy się ubytki w zębach?

Jak już wspominałam, dziury w zębach są bardzo poważnym zagrożeniem, które natychmiastowo należy leczyć. W przypadkach, gdy próchnica została wykryta we wczesnym stadium, stomatolog jedynie oczyszcza ząb, a potem nakłada fluor. Całą czynność kilkakrotnie powtarza. Jeśli zaś próchnica została wykryta w późniejszym czasie, wtedy należy zaplombować ząb. Pamiętajmy, że nieleczona zmiana próchnicza może nie tylko zniszczyć ząb, ale także doprowadzić do zabicia delikatnych nerwów w jego środku, co z kolei może doprowadzić do powstania ropnia. Warto wspomnieć o tym, że ropień może być leczony jedynie metodą kanałową.