Do czego służą ultrasonografy? Będziesz zaskoczony

Badanie z wykorzystaniem techniki ultrasonograficznej jest bardzo popularne, wykorzystywane w wielu rodzajach schorzeń, ponieważ posiada niezaprzeczalne zalety. Każdy z nas pewnie już nieraz był badany właśnie ultrasonografem.

Nie bój się USG, ono Ci pomoże

USG to technika znana już od dłuższego czasu, jednak wykorzystywana nadal, ponieważ nadal nie istnieje nic lepszego, co mogłoby ją zastąpić. Ultrasonografy są udoskonalane, jednak podstawowe zasady działania nadal pozostają te same. Wykorzystywane w nich są ultradźwięki, dzięki którym tworzy się charakterystyczny obraz USG, składający się, jakby z samych cieni. Jest on często dla laika dość nieczytelny, dlatego lekarze mają specjalne zajęcia, na których uczą się, w jaki sposób odczytywać i zdjęcia rentgenowskie i te wykonane za pomocą USG. Warto w tym momencie wspomnieć na pewno o tym, czym się różnią te dwie techniki obrazowania ludzkiego ciała. Przede wszystkim tym, co możemy dzięki nim zobaczyć. Rentgen służy do utrwalania wyglądu części twardych, czyli przede wszystkim kości, jeśli złamiemy, czy skręcimy nogę to na pewno zostanie wykonane zdjęcie rentgenowskie, tak samo, jak wtedy, gdy mamy problemy z zębami. Z kolei ultrasonograf pozwala na zaobserwowanie części miękkich, narządów, tkanek, w tym między innymi płodu, który rozwija się w matce. Zalet tego badania można wymienić naprawdę wiele.

Najważniejsze zalety

Trudno zdecydować o tym, która z zalet jest najistotniejsza, ale patrząc przez pryzmat rentgena to chyba to, że badanie USG nie jest szkodliwe dla organizmu i można je wykonywać bardzo często, jeśli jest taka potrzeba. Bogaci ludzie kupują sobie czasem nawet własne prywatne ultrasonografy, gdy chcą na bieżąco obserwować rozwój swojego dziecka w czasie ciąży. Kolejna zaleta to bezbolesność zabiegu. Idąc na badanie USG nie musisz się obawiać, naprawdę nie będzie bolało, to badanie atraumatyczne. Lekarz smaruje tylko miejsce badania specjalnym żelem i jeździ po nim urządzeniem, które trochę przypomina myszkę komputerową. Wtedy na ekranie pojawia się obraz wnętrza naszego ciała. Poza tym takie badania sa niezwykle dokładne, co jest bardzo ważne w diagnostyce. Bo wbrew powszechnemu mniemaniu ultrasonograf nie służy tylko do obserwacji rozwoju płodu w czasie ciąży, choć to chyba jedna z najczęstszych metod jego wykorzystania. Oprócz tego USG pozwala na wykrycie we wczesnym stadium wielu chorób, które mogą być bardzo niebezpieczne.

Wczesna diagnostyka

Co w takim razie możemy zdiagnozować za pomocą ultrasonografu? Można wykryć nowotwór jelita, za pomocą specjalnej aparatury, która wykorzystuje metodę USG. W kardiologii wykonuje się badanie zwane echem serca, które pozwala stwierdzić, czy mają miejsce jakiekolwiek nieprawidłowości w rytmie bicia naszego serca. Ultrasonografia stanowi również czasem alternatywę dla mammografii, czyli umożliwia wykrycie także raka piersi, jak również innych kobiecych nowotworów, podczas badania u ginekologa.

Dodaj komentarz