Ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny?

ciśnieniomierze

W sklepach medycznych oraz w aptekach znajdziemy obecnie dwa typy ciśnieniomierzy elektronicznych. Pierwszym z nich są aparaty, dzięki którym ciśnienie tętnicze mierzy się na nadgarstku, a drugi to urządzenia, które tradycyjnie zakłada się na zgięcie łokcia. Oba ciśnieniomierze mają swoje wady i zalety, które trzeba poznać, by dokonać świadomego wyboru pomiędzy nimi.

Dokładne wyniki

Obecnie wszystkie ciśnieniomierze elektroniczne cieszą się dużą dokładnością wyników. Jeszcze kilka lat temu często znacznie odbiegały one od prawdy, jednak dzisiaj nie sprawiają one takich problemów jak dawniej. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno jeden, jak i drugi typ urządzeń da dokładne pomiary jedynie wtedy, gdy mankiet ciśnieniomierza będzie znajdował się na wysokości serca osoby, u której dokonywany jest pomiar.

Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku osób po 40 roku życia zaleca się stosowanie aparatów mierzących ciśnienie krwi na wysokości ramienia. Puls na nadgarstku może być bowiem u nich zbyt słabo wyczuwalny, co sprawi, że pomiar da wynik prawidłowy nawet przy bardzo wysokim nadciśnieniu.

Wygoda użytkowania

Oba typy urządzeń są bardzo wygodne w użytkowaniu. Osoby, które są młode i podróżują, wolą jednak korzystać z aparatów do dokonywania pomiarów na nadgarstku. Są one bowiem mniejsze i łatwiejsze do przenoszenia. Ponadto umożliwiają dyskretniejsze dokonywanie pomiarów, co ma szczególne znaczenie dla osób, które pracują i nie chcą, by wszyscy wiedzieli o ich problemach z ciśnieniem krwi lub o ich chorobie. Aparaty te często wybierają też ciężarne, które muszą kontrolować codziennie stan ciśnienia krwi ze względu na zatrucie ciążowe.

Brak konieczności nasłuchiwania

Za największą zaletę ciśnieniomierzy elektronicznych uznaje się brak konieczności nasłuchiwania bicia serca. Jest to duże udogodnienie zwłaszcza dla osób starszych, które nie dosłyszą i nie miały wcześniej pewności, czy dobrze dokonują pomiarów.

Szybkie zużycie baterii

Niestety, aparaty elektroniczne sprawiają też sporo problemów. Największym z nich jest konieczność częstej wymiany baterii w urządzeniach. Nawet niewielkie rozładowanie baterii może bowiem wpłynąć negatywnie na dokładność odczytów i sprawić, że urządzenie będzie szwankować. Zwykle szybciej zużywają się baterie w aparatach do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi na wysokości zgięcia łokcia.

Który wybrać?

To, który aparat wybierzemy, zależy tylko od naszych potrzeb. Jeśli dużo podróżujemy i mamy mniej niż 40 lat, możemy wybrać urządzenie do pomiaru na nadgarstku. Jeżeli jednak jesteśmy starsi i zwykle dokonujemy pomiarów w domu, wybierzmy aparat naramienny – zwłaszcza, gdy w naszym przypadku pojawia się konieczność dokonywania bardzo dokładnych pomiarów.

Dodaj komentarz