Chirurgia plastyczna z długą i budzacą grozę historią

chirurgia plastycznachirurgia plastyczna, chirurg plastycznychirurgia plastyczna, chirurg plastyczny

Dział medycyny poprawiający wygląd człowiek rozwinięty jest na prawie wszystkie aspekty. Nie jest to jednak wynalazek XXI, a nawet i nie XX wieku. Co prawda już w starożytności dorabiano kończyny zmarłym po śmierci, żeby nie musieli martwić się jej brakiem w życiu pozagrobowym, ale za prawdziwe początku chirurgii estetycznej uznaje się XIX wiek.

Zaczęło się od nosa i zmiany jego wyglądu

Pierwszą operacją poprawiającą urodę była wykonana pod koniec pierwszej połowy XIX wieku przez niemieckiego chirurga. Była to operacja nosa, którego właścicielka była po prostu niezadowolona ze swojego wyglądu. Prawie 50 lat później chirurgia plastyczna odnotowała pierwszą w historii operację piersi. Co ciekawe, nie było to powiększenie, ale zmniejszenie biustu. Dwa lata później odbyła się natomiast pierwsza plastyka brzucha. Na początku XX wieku została wydana pierwsza książka opisująca świat medycyny estetycznej i był to przełom, po którym zaczęła ona znacznie przyspieszać. Czas wojen światowych pozwoliły na rozwinięcie się medycyny dotyczącej skóry i rekonstrukcji. Chirurgia plastyczna odpowiadała bowiem na potrzeby rannych i poparzonych żołnierzy.

Czasy powojenne rozwinęły chirurgię plastyczną

Wszystko czego lekarze nauczyli się na frontach wojennych, mogli później wykorzystać w poprawianiu urody swoich pacjentów. Teraz już nie chodziło o ratowanie życia, ale o satysfakcję patrząc w lustro po operacji. Choć było to tajemnicą poliszynela, wiadomo, że z usług chirurgii plastycznej skorzystała niejedna gwiazda światowego formatu. Zabiegi te były jednak bardzo drogie, dlatego stać na nie było tylko najbogatszych, a tych w drugiej połowie XX wieku nie było tak wielu. Po latach jednak operacje stały się bardziej powszechne, a zaczęły z nich korzystać również osoby mniej zamożne. Stały się łatwo dostępnym sposobem na poprawę swojej urody i leczenie kompleksów. Przestało być to również tematem tabu. Do tej pory bowiem osoby przechodzące takie operacje nikomu na ten temat nie mówiły. Obecnie jest to normalne i nikt nie musi sie wstydzić, że chciał sobie coś poprawić. Co więcej, rozpoczęła się nawet moda na robienie korekty nosa, powiększania piersi czy lifting twarzy. Co więcej, coraz częściej na operacje zaczynają decydowac się także mężczyźni.

Dodaj komentarz