Aparat ultrasonograficzny: jak dobrze wybrać?

Kupno ultrasonografu nie jest proste, bo wybór dostępnych na rynku modeli jest ogromy. Żeby nie przepłacać i dopasować urządzenie optymalne dla potrzeb danej palcówki, warto znaleźć dobrego dystrybutora, który nie tylko nam doradzi, ale również pomoże w późniejszym etapie, kiedy będziemy musieli serwisować sprzęt.

Zastanów się, czego potrzebujesz

Żeby ograniczyć wybór aparatów USG do kilku opcji, trzeba wiedzieć do czego sprzęt będzie wykorzystany. Czy w danej placówce będą przeprowadzane specjalistyczne badania, czy też wystarczą jedynie urządzenia do obrazowania ogólnego. Żeby wskazać odpowiednie modele, należy skonsultować się z dystrybutorem, który dopasuje rozwiązanie idealne do naszych potrzeb. Warto współpracować tylko z rzetelnymi dealerami, bo będziemy z nimi w kontakcie przez wiele lat – jeśli zdecydujemy się u nich na serwis bądź będziemy zainteresowani zakupem nowych sprzętów za jakiś czas. Po otrzymaniu wstępnej propozycji cenowej na aparat ultrasonograficzny, możemy próbować negocjować. Szczególnie jeśli do urządzenia dokupimy dodatkowe wyposażenie, np. głowice umożliwiające dokładniejsze badanie. Warto też porównać oferty z różnych miejsc, żeby w razie czego mieć argument przy rozmowie o kosztach. Profesjonalna firma dystrybuująca sprzęty medyczne ma obowiązek przeszkolenia z zakresu obsługi aparatów USG. Powinna również pomóc w montażu urządzenia.

Ultrasonografy naszpikowane techniką

Współczesny aparat ultrasonograficzny znaczenie różni się od produktów, z których korzystali lekarze jeszcze kilkanaście lat temu. Przede wszystkim jest bardziej zaawansowany pod kątem możliwości. Pozwala na zrobienie zdjęć zarówno w formacie 2D, jak i 3D. Ta druga opcja cieszy się sporą popularnością szczególnie wśród kobiet w ciąży, które chcą zobaczyć płód w trójwymiarze. Poza tym większość urządzeń ma możliwość podpięcia nośnika USB i przeniesienie obrazu do komputera stacjonarnego co znacznie ułatwia analizę obrazu. Aparat ultrasonograficzny stosowany w leczeniu kardiologicznym umożliwia wykonanie automatycznego obrysu krzywych dopplerowskich. Zainwestowanie w pełną gamę głowic: od sektorowych po konweksowe i liniowe pozwala na przeprowadzenie różnego typu badań: od ogólnych po bardziej specjalistyczne, np. echokardiografię obciążeniową lub przezczaszkowe badanie tętnic metodą Dopplera. Na uwagę zasługuje również rozbudowany, ale zarazem prosty w obsłudze interfejs. Również zdjęcia uzyskane za pośrednictwem nowoczesnych urządzeń są bardzo dobrej jakości. Pozwalają na precyzyjne rozpoznanie, a co za tym idzie szybkie leczenie. Jest to szczególnie istotne, bo im szybciej rozpocznie się terapia, tym większe szanse na uzyskanie znaczących efektów. W wielu wypadkach dzięki zastosowaniu ultrasonografów lekarze są w stanie całkowicie wyleczyć schorzenia.

Dodaj komentarz