3 rzeczy, które musisz wiedzieć o leczeniu zaćmy w Czechach

Ostatnio w Polsce pojawiła się możliwość leczenia zaćmy w Czechach. Wielu z nas, którzy zmęczyli się czekaniem na termin operacji, decyduje się skorzystać z polsko-czeskiej współpracy i wybiera się do Czech.

Nieskomplikowane formalności

Pierwszą rzeczą, którą warto wiedzieć o leczeniu zaćmy w Czechach, jest przebieg formalności. Wbrew pozorom nie jest on skomplikowany. Na samym początku musimy wybrać polski szpital, który współpracuje z Czechami, i tam się zgłosić. Gdy to zrobimy, zostaniemy poddani badaniu kwalifikującemu i, jeżeli go przejdziemy go pozytywnie, to zostanie nam wyznaczony data operacji. Kolejnym krokiem jest operacja usunięcia zaćmy u naszych sąsiadów i jej przebieg jest drugą rzeczą, o której trzeba wiedzieć. Do samych Czech można dostać się dwoma sposobami. Pierwszym z nich jest dojazd na własną rękę. Tutaj warto pamiętać, by w przypadku, gdy jesteśmy kierowcami, pojechała z nami jeszcze jedna osoba, która, po operacji, odwiezie nas do domu. Wynika to z tego, że po usunięciu zaćmy przez dobę nie można prowadzić samochodu. Drugą opcją, która nie jest dostępna w każdym szpitalu, jest dojazd busem spod polskiej placówki wraz z innymi pacjentami. Kiedy znajdziemy się już w Czechach zostaniemy poddani badaniu wstępnemu, a następnie przystąpimy do operacji. Zabieg nie jest długi ani bolesny, trwa on zaledwie 20 minut. Potem czeka nas rekonwalescencja oraz wizyta kontrolna, która najczęściej wyznaczana jest na następny dzień. Warto jest wcześniej zarezerwować sobie hotel, by w dniu operacji, nie szukać noclegu.

Refundacja NFZ

Trzecią i ostatnią rzeczą o której warto wiedzieć jest refundacja, jaką możemy uzyskać od Narodowego Funduszu Zdrowia. Koszt leczenie zaćmy w czechach wynosi 2500zł, co wynosi około 16000 czk, i uiszczamy go w dniu zabiegu, w czeskim szpitalu. Po powrocie do Polski, by odzyskać sporą część zainwestowanych pieniędzy, musimy wypełnić wniosek o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych poza granicami kraju. Gdy to zrobimy, Narodowy Fundusz Zdrowia ma 30 dni, by rozpatrzyć nasz wniosek. Jedynie w nielicznych przypadkach, kiedy przeprowadzane jest postępowanie wyjaśniające, czas ten wydłuża się do 60 dni. Po minięciu tego okresu czasu NFZ zwraca nam około 2100 zł. Leczenie zaćmy w Czechach nie jest, jak to wcześniej już pisałam, skomplikowanym procesem. Owszem, wymaga od nas organizacji oraz wypełnienia wymaganych formalności, ale jest to mała cena za zdrowie, które możemy uzyskać.